Thursday, December 20, 2012

BACAČI SJENKI: Svejedno deset


'Bacači sjenki', jedna od najintrigantnijih domaćih umjetničkih platformi, obilježava 10 godina postojanja multimedijalnom manifestacijom SVE-JEDNO 10, koja se odvija od 18. do 22. prosinca 2012. , i uključivati izložbe, predavanja, performans, filmski program, radionicu i interdiciplinarnu međunarodnu konferenciju.

Politika javnog prostora, posljedice tranzicijskih procesa, status i oblici intime, te sustavna proizvodnja amnezije i diskontinuiteta, samo su neke od intrigantnih tema što ih je proteklih deset godina istraživala neprofitna međunarodna umjetnička i produkcijska platforma ‘Bacači sjenki’. 

Višestruki laureati BITEF-a, ali i MESS-a i PUF-a, u čijim je projektima dosad surađivalo preko 150 umjetnika iz 25 zemalja svijeta, nastali su - kako kaže jedan od osnivača - Boris Bakal

''... kao potreba grupe ljudi sličnih umjetničkih, političkih, etičkih i estetskih interesa da se zajedno izraze kroz najrazličitije medije i oblike komuniciranja. Katarina Pejović, Stanko Juzbašić, Željko Serdarević i ja se znamo dugi niz godina, ali smo tek kroz Bacače Sjenki nekako uspjeli da se povremeno svi skupa, a dosta i pojedinačno izrazimo, ostvarivši neka istraživanja koja se inače ne bi mogla dogoditi. Oni su također i nastavak mojeg dugogodišnjeg istraživanja prostor-vremena i vremenom i prostorom uslovljenih dogadjaja i priča, započetih još 1985. sa predstavom “Stolpnik”. Ime grupe nastaje na osnovu jednog citata koji sam prevodeći nešto osamdesetih za Quorum zapamtio, a u kojem Marcell Duchamp zove neke svoje pokretne svjetleće objekte-skulpture “Shadow Casters”. Ta demokratičnost i istost i predmeta i osoba ponukala me da ponudim kolegama to ime, Bacači Sjenki (Metalci Senc, Schattenwerfern, Lanciatori delle Ombre) koje nekako može uključiti sve, svi mogu bacati sjenku, ako ima svjetlosti.”

Od Zidnih novina, preko Vitić_pleše, pa sve do Odmora od povijestiTrilogije o zajedništvu, većina je projekata Bacača sjenki nastala kao izvedbene, obrazovne ili intermedijalne “skulpture u vremenu”, propitujući odnos čovjeka i prostora kroz posve različite pristupe. 
Tako će obilježiti i svojih prvih deset godina postojanja -multimedijalnom manifestacijom SVE-JEDNO 10, koja se od 18. do 22. prosinca uključuje izložbe, predavanja, performans, radionicu, filmski program i interdiciplinarnu međunarodnukonferenciju ''Stvaralačke metode razvojne dramaturgije i autorskih istraživačkih izvedbenih djela''. 

SVE-JEDNO 10 će tako biti biti oprostorena mapa/labirint, na nekoliko lokacija u Zagrebu, u koju će povremeno intervenirati gostujući glazbenici, koji će bilo skladanim bilo improviziranim intervencijama glasovno, na glazbalima ili na nađenim objektima otvarati dodatnu dimenziju doživljaja i značenja opredmećenog prostora. 

Program SVE-JEDNO 10 započinje otvaranjem istoimene izložbe u Showroomu Galerije Nova u utorak 18. prosinca, a slijedi predstavljanje publikacije simpozija i radionica “Sjenčanje grada”. 

Poseban gost manifestacije bit će William Aitchison, a koji će – nakon londonskog The Space i briselskog Volksroom, u Katranu u četvrtak, 20. prosinca, izvesti svoj hvaljeni lecture performanceBill Vinyl u kojem osobnu povijest povezuje s poviješću glazbe, a potom koncert grupe DemeNtronomes u 22:30h.

U sklopu SVE-JEDNO 10 održat će se i konferencija ''Stvaralačke metode razvojne dramaturgije i autorskih istraživačkih izvedbenih djela'', a na kojoj će sudjelovati broj ugledni inozemni i domaći umjetnici i teoretičari, kao što su Tomasz Ciesielski, Laslo Upor, Selma Spahić, Boris Liješević, Damir Bartol Indoš, Tanja Vrvilo, Agata Juniku, Višnja Rogošić, Iva Nerina Sibila, Žak Valenta i Željko Zorica

Posljednjeg dana manifestacije, Bacači će u Kinu Tuškanac predstaviti FROOOM - interdisciplinarnu pokaznu radionicu kritičkog filmskog stvaralaštva za djecu i mlade, namijenjenu uzrastu od 9 do12 godina, a potom i dva iznimna filmska naslova: 
Mi nismo bankrotirali (We're Not Broke, , 2011.) u režiji Karin HayesVictoria Bruce, objašnjava kako su korporacije pažljivo promijenile američki porezni sustav kroz pretjerani lobistički utjecaj na državne dužnosnike, što je rezultiralo milijardama poreznih olakšica za “bankrotirane” banke i velike naftne tvrtke, te proračunskim rezovima za obične Amerikance. 
Novi svijet (Uus maailm, 2011.) Jaana Totsena inspirativna je priča o biciklističkim aktivistima iz Tallina koji su se odlučili suprotstaviti diktaturi automobila te unaprijediti svoju gradsku četvrt i pretvoriti je u ugodnu i zdravu sredinu. 

SVE-JEDNO 10 završava 22. prosinca, predstavljanjem istoimene publikacije u nastajanju i brunch-partyem u ShowRoom-u Galerije Nova u Teslinoj 7.

Thursday, December 6, 2012

Bacači sjenki predstavljaju nove zidne novine


Edicijom pod nazivom "Ništa teže od gladi: kako su radničke kantine postale kockarnice" Ana Janjatović Zorica mapira tranzicijski prenamjenjene prostore čije funkcionalne transformacije govore i o onim širim, sistemskim i svjetonazornim 

Promocija nove edicije Zidnih Novina Bacača sjenki održat će se u četvrtak, 6. prosinca u 19 sati u prostorima Društva arhitekata Zagreb na Trgu bana Josipa Jelačića. Autorica zidnih novina je Ana Janjatović Zorica, a naslov im je "Ništa teže od gladi: kako su radničke kantine postale kockarnice".


Edicijom pod nazivom "Ništa teže od gladi: kako su radničke kantine postale kockarnice" Ana Janjatović Zorica mapira tranzicijski prenamijenjene prostore čije funkcionalne transformacije govore i o onim širim, sistemskim i svjetonazornim: od javnih prostora radničkih kantina i mliječnih restorana, do privatiziranog prostora banaka, kockarnica, monopolističkih lanaca trgovina. Arhivsko istraživanje fokusirano na konkretne studije slučajeva (Risnjak, Turist, Mosor, Šubićevac, Splendid...), esejistički je ispresijecano digresijama s podjednako osobnim i teorijskim referencama.

Thursday, November 22, 2012

„Through the roadblocks: realities in raw motion“ u Limassolu

Platforma Bacači sjenki od 22. do 26. studenog sudjeluju na konferenciji i kulturnoj manifestaciji „Through the roadblocks: realities in raw motion“ u Limassolu.

U okviru ovog višegodišnjeg međunarodnog projekta Bacači su ostvarili i jednu ediciju Zidnih Novina „Varosha/Famagusta: Damnatio Memoriae“ (2011.)
Međunarodna umjetnička i produkcijska platforma Bacači sjenki nastavljaja uspješno međunarodno djelovanje i suradnju na Cipru: predstavljanjem na konferenciji i kulturnoj manifestaciji „Through the roadblocks: realities in raw motion“ koja se održava od  22.-26. studenog 2012. u Limassolu, te nastavljanjem snimanja dokumentarno-igranog filma ”Na rubu pameti”, inspiriranog istoimenim romanom Miroslava Krleže.

Osim Katarine Pejović i Borisa Bakala, na konferenciji sudjeluju i Tariq Ali (PK/UK), Gayatri Chakravorty Spivak (IN/US), Antonis Balasopoulos (GR), Guli Silberstein (IL/UK), Yazan Khalili (PS), Nesrine Khodr (LB) i još 30 gostiju iz preko 20 zemalja svijeta.

Prva faza snimanja dokumentarno-igranog filma ”Na rubu pameti“ na Cipru održala se u lipnju ove godine, a na ovom međunarodni projektu suradjuju i: Qendra Multimedija (Prishtinë) Orchestra Stolpnik (Bologna), CZKD (Beograd, Srbija) i Omada one/off (Limasol, Cipar), Mitos (Limassol, Cipar), Lauba (Zagreb) te Kulturni Centar Beograda (Srbija).

Projekt ”Na rubu pameti“ uživa potpore: Europska kulturne fondacija, Ministarstva kulture Republike Hrvatske, Grada Zagreba, Ministarstvo kulture Cipra i Grada Limassola.

Višegodišnji projekt „Through the roadblocks“ (Kroz cestovne barikade) priprema se i ostvaruje još od 2010. kada su predstavnici Bacača Sjenki (K. Pejović i B. Bakal) prvi put bili na Cipru na poziv naših partnera i počeli tamo pripremati nekoliko zajedničkih akcija i programa. Inicijator projekta i jedan od voditelja ove konferencije te su-autor programa je Srećko Horvat, dugogodišnji suradnik i nekada predsjednik Udruge Bacači Sjenki.

Projekt se bavi različitim načinima promišljanja, te  umjetničkim pristupima problema blokade (informacija, putovanja, prolaska robe, slobodnog tržišta, puta ideja, političkog mišljenja, itd.) te kroz svoje aktivnosti u protekle dvije godine nudi neka riješenja ili nove poglede na problematiku. Nije čudo što se to događa u državi otoku koja je ratom podijeljena na dva dijela i gdje se ne nalazi već više od 30 godina nikakvo riješenje za prevladavanje ove podijeljenosti.

U okviru ovog višegodišnjeg međunarodnog projekta Bacači su ostvarili i jednu ediciju Zidnih Novina „Varosha/Famagusta: Damnatio Memoriae“ (2011.) koja će se također multimedijalno predstaviti na Cipru.

Osim multimedijalne prezentacije ovog projekta u Zagrebu koji na višerazinski način nudi priču o Cipru i tragediji grada Famaguste, fotografije ove edicije Zidnih Novina BS biti će u engleskom i grčkom prijevodu izložene u Galeriji Sveučilišta u Limassolu.

Projekt "Varosha/Famagusta: Damnatio Memoriae", višeslojno i nelinearno razvija, na sedam panoa izloženih u sedam kaslića Zidnih Novina u gradu Zagrebu, različite pristupe povijesti Ciparskog političkog problema – podvojenosti i animoziteta izmedju Ciparskih Grka i Turaka. Okupacija sjevernog dijela otoka kod Turaka je vidjena kao oslobadjanje.

BS su sve te različite moguće interpretacije, skrivanja ili manipulacija činjenica uzeli u obzir, a dodali su i mogući utopijski okvir.

Naime BS su jukstaponirali Ciparsku tragediju manjim ili većim tragedijama grada Zagreba, Hrvatske i Jugoslavije, ne bi li dali vanjski pogled, često posve nesvijestan postojanja drugih, na sam Ciparski tijek stvari.

Na kraju treba spomenuti da je u jedan od kaslića Zidnih Novina BS postavljena kronologija koja ne seže samo u prošlost nego anticipira budućnost Cipra povezanu, ni manje ni više, sa projektom udruge NeMe, njihovih ciparskih kolega iz udruge Omada One/Off i Bacača sjenki s isprepletenim, s mogućim, stvarnim ili izmišljenim inicijativama za promišljanje egzodusa Grka i Turaka sa svojih podvojenih enklava ovog prekrasnog otoka i poviješću opterećene zemlje.

Suradnici na ediciji: Boris Bakal, Nikolas Defteras, Maria Kyriakou, Katarina Pejović, Mare Šuljak.
Projekt „Through the roadblocks“ (Kroz cestovne barikade) podupiru: Cyprus Ministry of Education and Culture, Cyprus University of Technology, Embassy of Israel in Cyprus, Australia Council of the Arts, Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva, Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, Roberto Cimetta fund
- See more at: http://www.civilnodrustvo.hr/index.php?id=72&tx_ttnews[tt_news]=4379&cHash=35b5987af7efdc46463a90511b624824#sthash.c8rzJoAC.dpuf

Friday, October 26, 2012

Odmor od povijesti u sklopu zagrebačkog IETM-a

Odmor od povijesti predstavit će se dva puta domaćoj publici i međunarodnim sudionicima plenarne sjednice mreže IETM 26. listopada u 19 sati i 27. listopada u 11 sati, u Pogonu Jedinstvo na trnjanskom nasipu u Zagrebu.

 
Odmor od povijesti, multimedijalna kazališna predstava, magično je putovanje koje se odvija na granici između sna i jave, pri čemu publika, lišena uobičajenog kazališnog rituala i distance, sudjeluje cijelim svojim bićem. Ovaj rad predstavlja završnu fazu četverogodišnje trilogije posvećene Kafki. Ponuđeno je putovanje pasivno i spokojno, gotovo melankolično i daje prostora svakome gledatelju da vidi dio vlastitog zaborava. Odmor od povijesti metafizički je komentar Kafkina djela: putovanje po rubu kolektivne i individualne svijesti, kroz carstvo snova i smrti kao jedinog sigurnog odmora od povijesti.

Odmor od povijesti uspješno se predstavio na brojnim kazališnim festivalima u Hrvatskoj i u inozemstvu, a osvojio je i brojne nagrade: Oblak na 16. Pulskom međunarodnom festivalu 2010, specijalna nagrada žirija na 43. festivalu BITEF 2009. i nagrada Avazov zmaj na 48. festivalu MESS 2008.

Wednesday, October 24, 2012

Predstava Bacača sjenki Odmor od povijesti na IETM-u

Pogon JEDINSTVO | velika dvorana | 26.10.2012. 19h | 27.10.2012. 11h | oragnizator: IETM |
Koncept: B. Bakal | Scenarij, dramaturgija i režija: Boris Bakal, Katarina Pejović | Autori i izvođači: Damir Klemenić, Jelena Lopatić, Bojan Navojec, Marija Škaričić, Stanko Juzbašić, K. Pejović, B. Bakal | Suradnici: S. Jakovčević, M. Žerjav, P. Težak
Odmor od povijesti magično je putovanje koje razotkriva granice između sna i stvarnosti u kojem publika – zakonuta za uobičajene kazališne rituale i distancu gledatelja – sudjeluje u predstavi sa cijelim svojim bićem.
Ako pristanemo (makar i iz ironične naklonosti spram Fukuyamine teze, danas sasvim očito naivne i nedostatne) na ideju da je povijest već doživjela kraj, te usput zaobidjemo i post- klopku, onda je ono što danas živimo ne-povijesno vrijeme. Na neki način, to i nije daleko od istine. Povijest nije ništa drugo do skup dominantnih percepcija prošlosti; dakle, zbir subjektivnih pogleda na ono što se dogodilo, i to onih subjektivnih pogleda koji su prevladali, najčešće silom, sve druge moguće poglede. Načela koja upravljaju današnjim svijetom jesu načela ubrzanja i ekspanzije i sve ključne pojave i procesi zahvaćeni su njihovom vrtoglavom dinamikom. Proizvodnja, potrošnja, ratovi, primirja, prirodne i čovjekom izazvane katastrofe, bogatstvo jednih i siromaštvo drugih, prikrivene istine i javne laži, rastu i šire se brzinom koju je sve teže pratiti, odnosno, koja sve više otežava percepciju stvarnosti. Svega je previše i prečesto – i to u dramatičnim razmjerama – da bi opstalo u kolektivnoj ili individualnoj memoriji dulje od vremenskog intervala između dva TV dnevnika ili izdanja dnevnih novina. Prezasićenost zapažanja vodi ka gubitku kriterija za klasificiranje po važnosti, a potom i gubitku osjećaja za važnost samu. Gubitkom važnosti postupno nestaje i smisao. Nije li to idealna prilika za one koji (misle da) upravljaju ubrzanjem i ekspanzijom svijeta da, usred pre-smisla i pre-važnosti, (misle da) kroje povijest po svojoj želji, kad se sve ionako pretvara u ne-smisao i ne-važnost? (iz teksta Katarine Pejović)

Friday, October 19, 2012

Sunčano uz mogućnost razbojništva

 Sunčano uz mogućnost razbojništva
Autor edicije pod nazivom ‘Sunčano uz mogućnost razbojništva‘ je vizualni umjetnik Mihael Giba, a uz njega, na predstavljanju će sudjelovati i Bojan Mucko, voditelj projekta Zidnih Novina (ZN).
Projekt ‘Sunčano uz mogućnost razbojništva’ započeo je 2010. godine kao odgovor na vremenske prognoze koje uz klasičnu prognozu sadrže i biometeorološki segment, odnosno predviđaju i zdravstveno te emocionalno stanje građana tijekom narednih dana.
U sklopu projekta Giba je kreirao aplikaciju koja prikuplja podatke Policijske uprave zagrebačke o kriminalu u Zagrebu. Za svaki događaj policija objavljuje vrijeme, lokaciju i vrstu događaja, a Gibina aplikacija na temelju tih podataka prikuplja i podatke Državnog hidrometeorološkog zavoda o vremenskim uvjetima u trenutku kriminalnog djela na lokaciji izvršenja. Na temelju vremenske prognoze i policijske statistike, aplikacija prognozira vjerojatnost zločina u pojedinim zagrebačkim kvartovima.
Kasliće Zidnih Novina Giba ne koristit kao puki prezentacijski prostor umjetničkog projekta koji se odvija u virtualnom prostoru, nego kao interaktivni umjetnički elemenat: u kaslićima možete vidjeti plakate koji su ustvari ‘screenshot’ imaginarne TV emisije vremenske prognoze za pojedine kvartove, a interakcija s gledateljem postiže se putem QR koda. Skeniranjem QR koda pomoću smartphone tehnologije, gledatelji/prolaznici mogu se informirati o aktualnoj vremenskoj prognozi, međutim, uz nju dolazi i prognoza kriminala za određeni kvart.
Zidne novine propituju hipertekstualnost grada i urbanu percepciju privlačenjem peripatetičkog pogleda. ZN su spin-off projekt višegodišnjeg interdisciplinarnog urbanog projekta Bacača SjenkiBilježenje grada Bilježenje vremena‘ a nastale su iz potrebe da se istraživanje konteksta nematerijalne kulturne baštine (memorije) i urbanog hiperteksta učini vidljivim u javnom prostoru. U razdoblju od 2006. do danas, ZN su predstavljane predavanjima, multimedijalnim izložbama i akcijama u Puli, Splitu, Zagrebu, Dubrovniku, Genovi, Amsterdamu, Mariboru, Ljubljani, Leidenu, Nikoziji, Pančevu, Beogradu…

Friday, October 12, 2012

Ženska posla / muška posla – tribina

vrijeme: 15.10.2012. 20,00
mjesto: Zagreb; Gradska knjižnica Bogdan Ogrizović, Preradovićeva 5
organizator: Bacači sjenki

U ponedjeljak, 15. listopada, u Knjižnici Bogdan Ogrizović u Zagrebu, Bacači sjenki organiziraju tribinu 'Ženska posla / muška posla', koja će se baviti temama nasilja, ravnopravnosti pred zakonom, edukacijom, emancipacijom, roditeljstvom. Sudionici: Barbara Blasin, Boris Bakal, Stanko Juzbašić, Biljana Kašić, Suzana Kunac, Gordana Obradović, Tomislav Pletenac, Ljubica Matijević Vrsaljko i drugi.

Wednesday, September 26, 2012

MUŠKI-ŽENSKI/ŽENSKE-MUŠKE NA KAZALIŠNOJ BURZI MREŽE NEOVISNIH KAZALIŠTA I KAZALIŠNIH DRUŽINA


Koprodukcija: BACAČI SJENKI (Zagreb)/ TEATAR &TD (Zagreb)/ MESS (Sarajevo)
www.malefemalefemalemale.blogspot.com




http://youtu.be/bCnHcQAZ30U

Bacači sjenki se i ove godine predstavljaju na drugoj Kazališnoj Burzi Mreže neovisnih kazališta i kazališnih družina koja će se održati u Zagrebu od 28. kolovoza do 2. rujna.

Predstava “Muški/ženski-Muške/ženske” odigrati će se isključivo za žensku publiku 30. kolovoza u Kazalištu Mala scena, Zagreb u 18h.

MŽŽM je treći dio najnovije trilogije Bacača Sjenki "O zajedništvu". MŽŽM dijeli svijetove da bi se jasnije sagledali i bolje razumijeli na «sigurnom mjestu razgovora»: podijeljeni su izvođači i izvođačice – autori i autorice – ali je podijeljena i publika. U susretu muških sa ženskima, ženskih sa muškima, muških sa muškima i ženskih sa ženskima, u druženju sa stereotipima i njihovom raskrinkavanju, u izmještanju pogleda na drugog/ drugu, u poigravanju sa čudnim (queer) otkrivaju se sličnosti u razlikama i razlike u sličnostima koje nam obično izmiču.

Publika je, po vlastitom izboru, ravnopravni suigrač (napadač) izvođačima u ovom traganju za novim odgovorima na pitanja o ženskom i muškom koja si vječno postavljamo. MŽŽM je putovanje kroz uzajamno otvaranje, razgovore, pjesmu, igru, smijeh i suze, avantura u koju svatko kreće s određenim prtljagom ideja i predsrasuda da bi se, nakon predstave, iznenadio njegovim novim sadržajem.

Dolazak na MŽŽM je ujedno i jedinstvena prilika za zajednički izlazak u kojem provodite par sati kazališnog druženja samo s pripadnicima vašeg spola, dok se vaši eventualni suputnici drugog spola druže uz piće i priču, da bi potom zamijenili postave kazalište-kafić.

U ovoj priči onkraj roda, spola, sexa i primisli hrvatsko-bosansku ekipu renomiranih i mladih glumica koji su, uz redatelje Borisa Bakala i Katarine Pejović, autori ovog nesvakidašnjeg projekta su: Irma Alimanović, Zrinka Kušević, Jelena Miholjević, Mona Muratović i Petra Težak

MJESTO IZVEDBI:
Kazalište Mala scena
Medveščak 2, Zagreb
Druga Kazališna Burza Mreže neovisnih kazališta i kazališnih družina

DATUM I VRIJEME IZVEDBE:
30. kolovoza u 18:00h
Ženska predstava samo za žensku publiku

INFORMACIJE, REZERVACIJE I PRODAJA ULAZNICA:
Email: bacaci.sjenki@gmail.com,

Tel: 01/464 20 62, 098/ 165 81 86, 098/9829347
Online rezervacije: http://www.mala-scena.hr/home/rezervacija.aspx?izvedba=5536,
Email: info@mala-scena.hr; Tel: 01/468 33 52,

POTPORE:
Nacionalna zaklada za razvoj civilnog drustva
Gradski ured za obrazovanje, kulturu i sport grada Zagreba
Ministarstvo kulture Republike Hrvatske
Ured za ravnopravnost spolova Vlade RH
SPONZORI: Varteks, Zepter

Tuesday, September 18, 2012

Shadow Casters: "Vacation from History" @ IETM Zagreb


October 26 2012 @ 7 pm, 
October 27 2012 @ 11am,
at the Jedinstvo Hall, Trnjanski nasip bb, Zagreb, Croatia 

The performance Vacation from History by Shadow Casters will be presented to national and international attendants and collaborators of the IETM (International network for contemporary performing arts, Zagreb, October25-28) plenary session on October 26th at 7pm.

Vacation From History is a magical journey unfolding on the border between dream and reality in which the audience – deprived of the usual theatrical ritual and spectator’s distance – takes part with their entire being.

Vacation from History is also a multimedia theatre performance in which the Shadow Casters re-establish a new synergy with the audience each time it is performed, making each performance unique in content. This work represents the final stage of a four-year-long trilogy dedicated to Kafka. The journey we are offered in Vacation from History is a passive and serene one, almost melancholic, as it gives space to each of the spectators to see a part of his/her own forgetfulness. The performance has several phases, none of which is fixed, and which are more an instruction to instigate memory or self-reflection than a rounded segment.
Vacation from History is a meta(physical) comment on Kafka’s work: a travel to the edge of collective and individual consciousness, through the realms of dream and death as the only safe refuges from history.

Vacation from History, has been presented by international theater festivals in Croatia and abroad: Zagreb, Pula, Sarajevo, Belgrade, Subotica, Maribor and Cluj and was awarded: Special Jury Prize BITEF 2009, the 2008 "Avaz dragon" Award at the 48th MESS Festival, 2010 “Cloud” Main Award of the 16th Pula International Festival PUF.

Concept: Boris Bakal 
Script, Director: Boris Bakal, Katarina Pejovic
Dramaturgy: Katarina Pejovic, Bakal Boris 
Authors and performers: Damir Klemenić, Lopatić Jelena, Bojan Navojec, Marija Škaričić, Stanko Juzbašić, Katarina Pejović, Boris Bakal 
Collaborators: Sinisa Jakovcevic, Zeljko Zorica Barbara Blasin Stephen Filipec, Milan Žerjav, Petra Težak
..................................................................................



Monday, September 17, 2012

MUŠKI-ŽENSKI/ŽENSKE-MUŠKE NA MEĐUNARODNOM FESTIVALU IZVEDBENIH UMJETNOSTI - EX PONTO, Ljubljana, Slovenija

Koprodukcija: BACAČI SJENKI (Zagreb)/ TEATAR &TD (Zagreb)/ MESS (Sarajevo)
www.malefemalefemalemale.blogspot.com
http://youtu.be/bCnHcQAZ30U

Bacači sjenki se predstavljaju međunarodnoj publici na festivlau izvedbenih umjetnosti Ex ponto u Ljubljani, Slovenija

Predstave “Muški/ženski-Muške/ženske” odigrati će se 16. rujna u  20h i to ženska predstava za žensku publiku i muška predstva za mušku publiku.


MŽŽM je treći dio najnovije trilogije Bacača Sjenki "O zajedništvu". MŽŽM dijeli svijetove da bi se jasnije sagledali i bolje razumijeli na «sigurnom mjestu razgovora»: podijeljeni su izvođači i izvođačice – autori i autorice – ali je podijeljena i publika. U susretu muških sa ženskima, ženskih sa muškima, muških sa muškima i ženskih sa ženskima, u druženju sa stereotipima i njihovom raskrinkavanju, u izmještanju pogleda na drugog/ drugu, u poigravanju sa čudnim (queer) otkrivaju se sličnosti u razlikama i razlike u sličnostima koje nam obično izmiču.
Publika je, po vlastitom izboru, ravnopravni suigrač (napadač) izvođačima u ovom traganju za novim odgovorima na pitanja o ženskom i muškom koja si vječno postavljamo. MŽŽM je putovanje kroz uzajamno otvaranje, razgovore, pjesmu, igru, smijeh i suze, avantura u koju svatko kreće s određenim prtljagom ideja i predsrasuda da bi se, nakon predstave, iznenadio njegovim novim sadržajem.

Dolazak na MŽŽM je ujedno i jedinstvena prilika za zajednički izlazak u kojem provodite par sati kazališnog druženja samo s pripadnicima vašeg spola, dok se vaši eventualni suputnici drugog spola druže uz piće i priču, da bi potom zamijenili postave kazalište-kafić.

U ovoj priči onkraj roda, spola, sexa i primisli čine hrvatsko-bosanska ekipa renomiranih i mladih glumica i glumaca  koji su, pored redatelja Borisa Bakala i Katarine Pejović, autori ovog nesvakidašnjeg projekta, čine: Irma Alimanović, Zrinka Kušević, Jelena Miholjević, Mona Muratović, Petra Težak, Benjamin Bajramović, Boris Bakal, Nikša Butijer, Dean Krivačić i Vilim Matula.

MJESTO IZVEDBI:
Centar kulture Španski borci, Zaloška 61, Ljubljana
 Ex ponto - Međunarodni festival izvedbenih umjetnosti 2012, Ljubljanja, Slovenia

DATUM I VRIJEME IZVEDBI:
16. rujna u 20:00h
Ženska predstava za samo žensku publiku
Muška predstava samo za mušku pbliku

INFORMACIJE, REZERVACIJE I PRODAJA ULAZNICA:
b51@exponto.net ili na broj (+386) 041 200 390

POTPORE:
Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, Nacionalna zaklada za razvoj civilnog drustva, Gradski ured za obrazovanje, kulturu i sport grada Zagreba, Ured za ravnopravnost spolova Vlade RH

SPONZORI: Varteks, Zepter

Tuesday, September 11, 2012

Zidne Novine Bacača sjenki – LINEA INTERRUPTA Dalibora Kiseljaka

Predstavljanje nove edicije Zidnih Novina Bacača sjenki održat će se u petak, 14.09.2012. u 18 sati u književnom klubu Booksa. Autor edicije pod nazivom LINEA INTERRUPTA je akademski kipar i fizioterapeut Dalibor Kiseljak, a uz njega, na predstavljanju će govoriti i Bojan Mucko, voditelj projekta te Boris Bakal, autor koncepta Zidnih Novina (nadalje ZN).
Edicija LINEA INTERRUPTA Dalibora Kiseljaka interpretacija je "grafičkog", odnosno funkcionalnog diskontinuiteta zagrebačkih biciklističkih staza kao slučajne estetike urbanog krajolika. Kolažnim pretapanjem makro plana karte Zagreba s mikro planom fotografskih bilješki linijskog diskontinuiteta, distorzira se uobičajena percepcija grada. Točke linijskog diskontinuiteta autor pritom tretira patološki – edicija je nalaz kojim su locirane frakture, hipotrofije, edemi... Nalaz, umjesto lijeka, nudi nove smjernice kretanja gradom, putevima nastalim spajanjem detektiranih točaka diskontinuiteta sa sedam postojećih lokacija oglasnih ormarića i poziva na samostalno otkrivanje grada.

ZN propituju hipertekstualnost grada i urbanu percepciju privlačenjem peripatetičkog pogleda. ZN su spin-off projekt višegodišnjeg interdisciplinarnog urbanog projekta Bacača Sjenki «Bilježenje grada Bilježenje vremena» (nadalje BGBV), a nastale su iz potrebe da se istraživanje konteksta nematerijalne kulturne baštine (memorije) i urbanog hiperteksta učini vidljivim u javnom prostoru. U razdoblju od 2006. do danas, ZN su predstavljane predavanjima, multimedijalnim izložbama i akcijama u Puli, Splitu, Zagrebu, Dubrovniku, Genovi, Amsterdamu, Mariboru, Ljubljani, Leidenu, Nikoziji, Pančevu, Beogradu...


Saturday, September 1, 2012

MALE-FEMALE/ FEMALE-MALE @ EX PONTO - INTERNATIONAL PERFORMING ARTS FESTIVAL 2012, LJUBLJANJA, SLOVENIA

MALE-FEMALE/ FEMALE-MALE 
EX PONTO - INTERNATIONAL PERFORMING ARTS FESTIVAL 2012, LJUBLJANJA, SLOVENIA

(Co-production: SHADOW CASTERS/ THEATRE &TD/ MESS)
Clik here for the MFMF trailer on Youtube!

MFFM is the third part of the latest Shadow Casters’ trilogy “On Togetherness”. MFFM separates the worlds believing that the “safe place of conversation” provides a clearer insight and a better understanding: therefore both performers/ author and the audience are separated. Through the male-female, female-male, male-male and female-female encounter; through befriending stereotypes and taking part in their unmasking; through shifting the perspective on the other (male or female); through playing with queer/weird – what emerges here bright and clear are the similarities in differences and differences in similarities that usually escape us.





WHAT: “MFFM - Male/female-Female/male” twin performance

WHEN: 16. 09. 2012. @ 8 pm
female show ONLY for female audience
male show ONLY for male audience                       

WHERE: Španski borci
Cultural Center Španski borci, Zaloška 61, Ljubljana
Ex ponto - International Performing Arts Festival 2012, Ljubljanja, Slovenia

For information and ticket reservations write to email: b51@exponto.net or call on (+386) 041 200 390


For more information clik HERE!
For reviews on MFFM in English clik HERE!




.................
Workshop &  Exhibition: MEMORIES OF DEEP HARBOUR
(in collaboration with Omada One/Off)
Workshop: May, 8th -  May, 18th - Limassol, Cyprus
Exhibition opening: May, 20th

(more information - soon)
.................
Workshop: Pergine Valsugana (Trento), Italy
June, 2nd - June, 13

(more information - soon)
..................

For information call: +385 1 464 02 62
Skype: shadowcasters
bacaci.sjenki@gmail.com

Tuesday, July 3, 2012

FROOOM! – poziv za djecu 9 - 13 godina

FROOOM! je radionica u trajanju od tjedan, odnosno dva (po izboru korisnika), tijekom koje će polaznici u dobi od 9 do 13 godina naučiti ne samo kako kritički konzumirati audio-vizualne sadržaje, nego i kako ih - kreirati. Radionica će se odvijati u kinu Tuškanac, od 9. do 13. srpnja i /ili 16. do 20. srpnja od 9 do 16 h.
Imate ili poznajete djecu koja školske praznike provode zureći u televizijske, mobilne ili gaming ekrane? Dovedite ih u Kino Tušakanac da nauče gledati, vidjeti i stvarati - ono što je bitno! Nema danas vjerojatno roditelja i/ili staratelja kojemu ekrani, televizijski, računalni, mobilni ili gamerski ne predstavljaju problem. Djeca u njih zure nekritično i bez mjere, a svaki pokušaj da ih se od toga odvrati završava sukobom. No, je li baš najgore da u vremenu u kojem se većina informacija prenosi vizualnim medijima, naša djeca iste konzumiraju – bez prestanka?

Možda i nije, ako znaju što rade - moto je radionice koju organiziraju Bacači sjenki i Hrvatski filmski savez, a tijekom koje će djeca u dobi od 9 do 13 godina naučiti kako koristiti i stvarati, a ne samo konzumirati vizualne medije.

Polaznici mogu birati između tjednog i dvotjednog programa, od kojih svaki uključuje pomno birani topli obrok i zdrave grickalice, sredstva i uvjete za rad, kako bi u konačnici naučili da su pokretne slike potencijalno daleko više od zabave, ali i – daleko manje od nje.

Uz svakodnevno prikazivanje filmova i razgovore o njihovom nastajanju, kroz tematske šetnje, igru i kazališne vježbe, organizatori će polaznike korak po korak o uvoditi u fantastičan svijet filma i aktivno korištenje i razumijevanje tehnika njegova stvaranja. Sve kako bi djeca naučila i gledati i voljeti film, ali i gledati i voljeti život.

Za to će se brinuti: Petra Težak (glumica), Mihael Giba (vizualni umjetnik), Adam Luka Turjak (montažer), Srđan Sandić (novinar, dramaturg), Mirko Bogosavac (psiholog), Boris Bakal (autor projekta, redatelj i glumac) i suradnice Zrinka Kušević (glumica) i Mare Šuljak (vizualna umjetnica). U okviru radionica, u sali kina Tuškanac, održavat će se i tematske filmske projekcije otvorene za građanstvo.

Dnevna struktura radionice sadržava rad sa stručnjacima do 11h, nakon čega je projekcija filma, od kojih su dvije otvorene za javnost, ručak, zatim slijedi praktična primjena znanja. Svaki dan ima drugačiju temu i pristup filmu s određenih aspekata.

Cijena radionice za tjedan dana iznosi 380 kn, odnosno 680 kn za dva tjedna. Za dvoje ili više djece iz iste obitelji cijena radionice za jedan tjedan je 300kn, a za dva 1200kn.

Kotizaciju za radionice moguće je platiti u dvije rate.

Informacije i prijave:
frooom2012@gmail.com
01/ 464 02 62
098/ 952 6292, 095/ 8455 131

Wednesday, May 30, 2012

Audicija za dokumentarno-igrani film 'Na rubu pameti'

vrijeme: 02.06.2012. - 03.06.2012.
prijava: 30.05.2012.
mjesto: Zagreb; Lauba, Baruna Filipovića 23a
organizator: Bacači sjenki

Međunarodna umjetnička i produkcijska platforma Bacači sjenki organizira audiciju za dokumentarno-igrani film 'Na rubu pameti', inspiriran istoimenim romanom Miroslava Krleže. Na audiciju su dobrodošli svi zainteresirani u dobi od 18 do 99 godina, sa ili bez glumačkog iskustva, bez obzira na spol, vjersku ili nacionalnu pripadnost. Prijave se primaju do 30. svibnja.

Audicija se održava u subotu 2. i nedjelju 3. lipnja u Kući za ljude i umjetnost Lauba.

Film tematizira prekoračenje uobičajenih društvenih normi i izlazak iz konvencija u prostor pobune ili rizika. Odgovornosti i riskiranje, odustajanje od pobune, povratak u maticu konformizma i svakodnevne rutine, odnosno odvraćanje od ponora u koji gledamo sa 'ruba pameti' - teme su kojima se u filmu bavi redatelj Boris Bakal.

Prijave se primaju do četvrtka, 30. svibnja emailom na adresu audicijanarubupameti@gmail.com, nakon čega će produkcija svakog od kandidata obavijestiti o točnom vremenu audicije. Kandidati se mole da u prijavi navedu kontakt podatke, dob i kratki opis motivacije za sudjelovanje.

'Na rubu pameti' nastaje u koprodukciji sa Salamanca group (Tel Aviv, Israel), CZKD & KBC (Beograd, Srbija) i Omada one/off (Limasol, Cipar), uz potporu Europska kulturne fondacija, Ministarstva kulture Republike Hrvatske, Grada Zagreba, Ministarstvo kulture Cipra i Grada Limassola.

Tuesday, May 8, 2012

'Festival jednog pisca - Krleža: san o drugoj obali'

rijeme: 10.05.2012. - 10.06.2012.
mjesto: Beograd, Srbija


'Festival jednog pisca - Krleža: san o drugoj obali' otvara se 10. svibnja, a organizira ga Kulturni centar Beograd s namjerom da u fokus javnosti stavi/vrati autore i teme koji omogućavaju da bolje razumijemo sebe i zajednicu čiji smo dio. Ovogodišnje 'igranje s vatrom', odnosno nova i raznolika čitanja Miroslava Krleže ostvaruje se u suradnji s Leksikografskim zavodom 'Miroslav Krleža' i traje do 10. lipnja o.g. Otvorenju će nazočiti Vladimir Stojsavljević, pomoćnik ministrice kulture RH.

Program uključuje interaktivni performans Izvještaji s druge obale Bacača sjenki, multimedijalnu izložbu San o drugoj obali u realizaciji Metaklinike, fantazmagorična strip-šetnja kroz Krležin književni opus i biografiju strip-crtača Wostoka (Danila Miloševa), Borisa Stanića, Igora Hofbauera i Damira Štajnfla, prema scenariju književnika Bore Ćosića. Potom, radionice čitanja za mlade Grupe 484, niz razgovora i debata na kojima će se analizirati Krležino djelo, kao i kulturni i politički uticaj ostvaren na jugoslavenskim prostorima, a u kojima će sudjelovati istaknuti pisci i intelektualci iz regije svih generacija, poput Bore Ćosića, Igora Mandića, Predraga Matvejevića, Velimira Viskovića, Svetislava Basare, Novice Milića, Mirka Demića, Borisa Bakala, Tomislava Brleka, Saše Ilića....


 
Centar za kulturnu dekontaminaciju producira predstavu Izlet u Rusiju prema dramatizaciji Miroslava Belovića, a u režiji Jovana Ćirilova. Tijekom cijelog festivala Radio Beograd na sva tri programa emitirat će radio-drame nastale proteklih desetljeća prema Krležinim tekstovima.

Tuesday, March 20, 2012

MUŠKI-ŽENSKI/ŽENSKE-MUŠKE NA FEN-u FESTIVALU NEOVISNIH KAZALIŠTA I KAZALIŠNIH DRUŽINA U REPUBLICI HRVATSKOJ - 19 travnja u 18h!

Nakon uspješne sezone 2011., zagrebačkih i međunarodnih gostovanja, projekt MŽŽM gostuje 19 travnja na Festivalu neovisnih kazališta i kazališnih družina u Republici Hrvatskoj u Opatiji koji će se održati od 17. - 22. travnja. 
 
MŽŽM je treći dio najnovije trilogije Bacača Sjenki "O zajedništvu". MŽŽM dijeli svijetove da bi se jasnije sagledali i bolje razumijeli na «sigurnom mjestu razgovora»: podijeljeni su izvođači i izvođačice – autori i autorice – ali je podijeljena i publika. U susretu muških sa ženskima, ženskih sa muškima, muških sa muškima i ženskih sa ženskima, u druženju sa stereotipima i njihovom raskrinkavanju, u izmještanju pogleda na drugog/ drugu, u poigravanju sa čudnim (queer) otkrivaju se sličnosti u razlikama i razlike u sličnostima koje nam obično izmiču.

Publika je, po vlastitom izboru, ravnopravni suigrač (napadač) izvođačima u ovom traganju za novim odgovorima na pitanja o ženskom i muškom koja si vječno postavljamo. MŽŽM je putovanje kroz uzajamno otvaranje, razgovore, pjesmu, igru, smijeh i suze, avantura u koju svatko kreće s određenim prtljagom ideja i predsrasuda da bi se, nakon predstave, iznenadio njegovim novim sadržajem.

Dolazak na MŽŽM je ujedno i jedinstvena prilika za zajednički izlazak u kojem provodite par sati kazališnog druženja samo s pripadnicima vašeg spola, dok se vaši eventualni suputnici drugog spola druže uz piće i priču, da bi potom zamijenili postave kazalište-kafić.

U ovoj priči onkraj roda, spola, sexa i primisli hrvatsko-bosansku ekipu renomiranih i mladih glumica i glumaca koji su, pored Borisa Bakala i Katarine Pejović, autori ovog nesvakidašnjeg projekta, čine: Irma Alimanović, Zrinka Kušević, Jelena Miholjević, Mona Muratović, Petra Težak.

PRODUKCIJA: TEATAR &TD, MEĐUNARODNI FESTIVAL MESS I BACAČI SJENKI

MJESTO IZVEDBI:
FEN - Festival neovisnih kazališta i kazališnih družina u Republici Hrvatskoj
Opatija

DATUM IZVEDBI:
Ženska za ženske 19. travnja 18:00

INFORMACIJE, REZERVACIJE I PRODAJA ULAZNICA:
http://www.festivalopatija.hr/


POTPORE:
Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva
Gradski ured za obrazovanje, kulturu i šport grada Zagreba
Ministarstvo kulture Republike Hrvatske
Ured za ravnopravnost spolova Vlade RH
CLUBTURE

SPONZORI:
Varteks
Zepter
 

Friday, February 17, 2012

Bacači sjenki: poziv na suradnju i izlaganje

Bacači sjenki pozivaju sve zainteresirane na predlaganje koncepta novih izdanja unutar site-specific projekta urbane memorije Zidne Novine. Jedna edicija podrazumijeva krovni koncept i temu za 8 kaslića na različitim lokacijama u centru Zagreba. Prijave se primaju do 10. ožujka 2012. u ponoć.
Sadržina pojedinačnih kaslića varira unutar odabrane teme. Bacači sjenki predstavit će tri odabrana rada u urbanom okruženju grada Zagreba, unutar izloga/kaslića.

Zidne Novine započete su 2007. u 7 izloga/kaslića nekadašnje Hrvatske Kinoteke kao komunikacijski kanal - prozor nevidljivog dijela projekta 'Bilježenje grada/Bilježenje vremena', da bi od 2010. prerasle u samostalni projekt. Zidne Novine vidljivi su dio istraživanja o promišljanju grada, javnom i privatnom prostoru, urbanitetu, suživotu i identitetu.

Koncept projekta: Boris Bakal
Urednici, autori i suradnici prijašnjih edicija ZN: Barbara Blasin, Boris Bakal, Maja Blažek, Nikolina Butorac, Nikolas Defteros, Josip Horvat, Srećko Horvat, Iva Kovač, Maria Kyriakou, Bojan Mucko, Goran Novaković, Neven Petrović, Katarina Pejović, Tea Plepelić, Srećko Pulig, Željko Serdarević, Nives Sertić, Marita Stanić, Mare Šuljak, Vesna Vuković i Vanja Žanko.

Ovaj poziv za stvaralački koncept zovemo suradnjom jer smatramo da je jedino tako doista moguće postići pravu sinergiju unutar projekta koji je prostorno i konceptualno određen na način kao što su Zidne Novine. Iako je osnovna namjera ovog poziva da se izlaganje autorski izabranog sadržaja osmisli na najradikalniji, najsmioniji i najpromišljeniji način, voljeli bismo da autori u razmišljanje uključe moguće veze koje ti ormarići mogu imati sa svojim okolišem ili bilo čime na što još nismo ni pomislili. Dakle, iako je okvir zadat, svako kršenje 'pravila' i 'uputa' je dobrodošlo.

Poziv se, prije svega, odnosi na vizualne i intermedijalne umjetnike; dizajnere; fotografe; povjesničare umjetnosti; interdisciplinarne istraživače - ali i sve one čiji rad na nov i inovativni način ispunjava okvire natječaja što znači da se tehnički i konceptualno mora vezati za promišljanje o gradu, urbanitetu, suživotu, a srodan je sa stvaralačkom poetikom i kulturnom politikom Bacača Sjenki te projektom Zidnih Novina.

Odabir suradnika & suradnji odvijati će se u ovako:
1. Zainteresirani se mole da u navedenom roku pošalju:
- opis i autorsku (ili grupe autora) koncepciju predloženog rješenja;
- skice predloženih rješenja u jpg ili pdf formatu,;
- životopis;
- kontakt informacije te kratku izjavu o motiviranosti rada na projektu Zidne novine na e-mail: bacaci_sjenki@gmail.com ili na adresu:
Bacači Sjenki, Bosanska 10, 10000 Zagreb (Hrvatska).


2. Bacači Sjenki će nakon odabira radova koji su prošli prvu selekciju (do 5 radova) kontaktirati autore i pozvati određeni broj prijavljenih na razgovor do 30 ožujka. Ukoliko osoba nije iz Zagreba i nije u mogućnosti doći, razgovor će se obaviti putem Skype-a (Internet konferencijskog sučelja).
 Tri  prijedloga biti će odabrana za realizaciju u ovoj godini, a 2 za slijedeću, a predlagači će biti obaviješteni o odluci žirija do 10. travnja 2012.
Članovi žirija su: Ana Dana Beroš, Miljenka Buljević, Elvis Krstulović, Bojan Mucko i Leo Vukelić.

3. Tijek realizacije projekta:
U razgovoru i kontaktima sa autorima bit će napravljen plan realizacije djela. Autori će u periodu finalizacije projekta biti u Zagrebu i sami porinuti ediciju Zidnih novina. U posebnim slučajevima, moguće je organizirati preliminarni 'pregled terena' od nekoliko dana. Bacači Sjenki mogu ponuditi smještaj te pozivno pismo autorici ili autoru ne bi li od lokalnih donatora mogao/la naći sredstva za troškove puta. Umjetnicima iz Hrvatske a koji nisu iz Zagreba Bacači Sjenki će pokriti dio troškova putovanja.

Tehnički podaci izloga/kaslića (adrese i dimenzije) Fotografije dosadašnjih izdanja Google map s točnim lokacijama Zidnih Novina