Monday, December 16, 2013

Ispunjeno/Ispražnjeno - Darko Fritz i Sonja Leboš


 Ispunjeno/Ispražnjeno – NOVA EDICIJA ZIDNIH NOVINA: 

Predstavljanje nove edicije zidnih novina unutar projekta urbane kulture parafernalije Zagreb bilo je u utorak, 17.prosinca 2013.u 16:30 h u prostoru net.kulturni kluba MaMa, Preradovićeva 18.






Ova edicija Zidnih novina Ispunjeno/Ispražnjeno je zajednički rad Darka Fritza i Sonje Leboš, a  reflektira se na radove koje su u različitm javnim prostorima u Zagrebu izveli Darko Fritz i Željko Serdarević u sklopu (Studio Imitacija Života – SIŽ) u razdoblju od 1988. do 1990.

Radi se o sljedećim radovima SIŽ-a:
U visini očiju iz 1988.;
Lontano dagli occhi, lontano dal cuore -  LDOLDC iz 1989.;
Rekreacija iz 1990.
Edicija pod nazivom Ispunjeno/Ispražnjeno nadopunjena i uključuje citate kritika i osvrta na rad kolektiva SIŽ iz razdoblja 1988-1990., kao i dijelove razgovora koje su 2013. vodili Darko Fritz Sonja Leboš s vlasnicima i korisnicima uličnih izloga u kojima su bile smještene instalacije.
Projekt ima za cilj re-detektirati nove situacije u prostoru koji je daleko više nego u razdoblju od 1988-1990. udaljen od pojma urbanosti kako ga definira Henri Lefebvre u Urbanoj revoluciji. Taj cilj ne isključuje nostalgiju kao emotivni element čitanja grada, ali se ne oslanja na nju, već kritički derivira nove dijagrame kretanja gradskim prostorom, kao i nove dijagrame njegovog korištenja.


Životopisi autora edicije Ispunjeno/ispražnjeno:
Darko Fritz (1966) je likovni umjetnik, istraživač povijesti medijske umjetnosti, kustos, grafički dizajner i oblikovatelj izložbi. Studirao je arhitekturu u Zagrebu i vizualnu umjetnost na Rijkakademie van beldende kunsten u Amsterdamu. U svom umjetničkom radu nastoji premostiti jaz između suvremene i medijske umjetnosti, te koristi razne medije (grafika, fotografija, video, internet itd.) – kritički prateći razvoj tehnologije koja mijenja društvo, no ostvaruje i niz projekata u netipičnim medijima (regulacija tramvajskog prometa, hortikulturalne instalacije. ...). Izlagao je i radio kao kustos na mnogobrojnim izložbama i projektima diljem svijeta. Predsjednik je udruge i voditelj prostora medijske i suvremene umjetnosti siva) (zona u Korčuli od 2006. Inicirao je neformalnu mrežu kor::net (korčula::network) 2007. Član strukovnih udruga HDLU (likovna umjetnost), ULUPUH (oblikovanje) i AICA (likovni kritičar). http://darkofritz.net

Sonja Leboš (1967) urbana je antropologinja. Osnivačica je Udruge za interdisciplinarna i interkulturalna istraživanja (UIII), unutar koje inicira projekte urbanoloških i kulturoloških istraživanja, platformi za propitivanje kultura sjećanja i politika pamćenja koje povezuje s  produkcijom i distribucijom suvremenih kulturnih, umjetničkih i znanstvenih praksi.
Autorica i ko-autorica je niza izložbi (Grad uvijek sivlji, Goethe institut 2000; Ukleti neimar, Gliptoteka 2012; Urbani mobilijarij, HDD 2010, Gredelj 2013), kao i performativnih medijskih instalacija (Mnemosyne-Kazalište sjećanja, MSU, 2010; Cyberkinematografija, Zagreb, Rijeka, Beograd, Korčula, Split, 2007-2012). Doktorantica je mentorskog doktorskog studija na zadarskom sveučilištu, radni naslov teze 'Grad na filmu, film u gradu'. 


Autor koncepta ZN/ZP i kordinator: Boris Bakal
Urednik edicija 2013.: Bojan Mucko
Produkcija: Bacači Sjenki
Podrška: Ured za obrazovanje, kulturu i šport grada Zagreba; Ministarstvo kulture RH

Saturday, December 14, 2013

ŠTO JE BITOLA ZABORAVILA? - (lust/happiness/ende-2013.)


U okviru višegodišnjeg projekta Bacača Sjenki, Kulturnog Centra Bitola i AKTO Festivala započeto je istraživanje i intermedijalni projekt LUST/HAPPINESS/ENDE.
Radionicom " Što je Bitola zaboravila?" autori ispituju povijesne uslove, posljedice i uzroke na tajanstveni događaj u Hotelu Bosna 1934. u Bitoli.
Autori Filip Jovanovski, Ivana Vaseva i Boris Bakal su istraživali sa povjesničarima gradskog muzeja, državnog arhiva te istaknutim građanima Bitole, moguće uzroke spomenutog događaja, ali i sve povijesne i geo-političke uslove u kojima je Bitola bila od 1914. do 1941.
Uskoro se u projekt uključuju i istraživači i umjetnici iz Bugarske, Mađerske, Grčke, Turske, Italije, Francuske, Rusije, Španjolske  i Njemačke koji će svaki iz svog povijesnog i geo-političkog motrišta prodonijeti ovom četvorogodišnjem projektu.
Projekt podržavaju Ministarstva kulture Republike Makedonije i Republike Hrvatske, a ovogodišnje istraživanje je podržao i Ured za obrazovanje, kulturu i sport grada Zagreba.

Linkovi:
Kultura Makedonija
Vesti Makedonija

Monday, December 2, 2013

PREDSTAVA MŽŽM I U MAKEDONIJI

MŽŽM - PREDSTAVA SAMO ZA ŽENE


Lokacija: KULTURNI CENTAR BITOLA
Datum i vrijeme izvedbe: 08.12. u 19.30h
Pretprodaja ulaznica: KCB
O predstavi u Bitoli - OVDJE

Nakon Hrvatske, Srbije, BiH i Slovenije, predstava "Muški/Ženski-Ženske/Muške" dobila je priliku da se predstavi i u Makedoniji u organizaciji Kulturnog Centra Bitola i korz suradnju s AKTO Festivalom.

Publika je u ovoj predstavi po vlastitom izboru, potpuno ravnopravni suigrač (napadač) izvođačima u ovom traganju za novim odgovorima na pitanja o ženskom i muškom koja si vječno postavljamo. Muški/Ženski i Ženski/Muški je putovanje kroz uzajamno otvaranje, razgovore, pjesmu, igru, smijeh i suze, avantura u koju svatko kreće s određenim prtljagom ideja i pre
drasuda da bi se, nakon predstave, iznenadio njegovim novim sadržajem, postavio sebi i izvođačima direktna pitanja.

Dolazak na Muški/Ženski i Ženski/Muški je ujedno i jedinstvena prilika za zajednički izlazak u kojem provodite par sati kazališnog druženja samo s pripadnicima vašeg spola, dok se vaši eventualni suputnici drugog spola druže uz piće i priču, da bi potom zamijenili postave kazalište-kafić.


Predstava je do sada gostovala u Zagrebu, Sarajevu, Novom Sadu, Splitu, Subotici, Kutini, Opatiji, Koprivnici, Puli, Cavtatu i Ljubljani, a uskoro putuje u Beograd, Podgoricu i Sofiju.


Režija: Boris Bakal i Katarina Pejović
Dramaturgija: Vedrana Klepica, Stanko Juzbašić, Dražen Novak
Izvođači: Boris Bakal, Benjamin Bajramović, Leo Vukelić, Nikša Butijer, Vilim Matula
Autori suradnici:Milan Žerjav, Waldo Holdmeier, Barbara Blasin
Koprodukcija: Bacači sjenki, Teatar &TD (Studentski Centar Zagreb) i Festival MESS, BiH

Saturday, November 30, 2013

SLUŠAJ ŠTO GLEDAŠ!!! - nova edicija projekta ZAGREB PARAFERNALIJE


NOVA EDICIJA ZIDNIH NOVINA/ZAGREB PARAFERNALIJE: ROKO CRNIĆ

Otvorenje nove edicije unutar projekta urbane kulture ZIDNE NOVINE, čije će predstavljanje biti u subotu, 7. prosinca u 11h u prostorima nekadašnje KINOTEKE, Kordunska 1.


Ova edicija Zidnih Novina, mladog autora Roka Crnića, predstavlja poseban "gušt" u čitanju zagrebačkog urbanog hiperteksta svojom "sonifikacijom urbanog narativa". Autor se arbitrarno postavio spram viđenog i zapaženog na ulici i kroz konceptualni glazbeni i narativni filter transponirao/preveo grad u note, u zvukove, u glazbenu šetnju gradom.

Naslov edicije "Slušaj što gledaš!" upućuje i na metodu putem koje ovo djelo nastaje, ali upućuje u više mogućih načina recepcije ovih Zidnih Novina: naime kako je ovom edicijom autor, Roko Crnić, preveo napise i imena (grafiti, imena dućana, usluga i upozorenja) pojedinih urbanih šetnji u glazbu, ta glazba "vidljiva" je na ZN-ama kroz opis same ture, ali i kroz razotkrivanja postupka komponiranja; ona je vidljiva i zbog notnog pisma koji je dominantan u ormariću ZN-a, a QR kodom postavljen pored njih poziva se prolaznika da "skine" glazbu sa web linka i posluša je šetajući gradom, ili u toplini vlastite sobe. Time, ovaj projekt promišlja i odnos intime i javnosti kroz glazbu.

Zidne Novine započete su 2006. u 7 izloga/kaslića nekadašnje Hrvatske Kinoteke kao komunikacijski kanal - prozor nevidljivog dijela projekta/arhiva “Bilježenje grada/Bilježenje vremena”, koji je proučavao, pronalazio, bilježio i promicao promišljanja "izvedbenosti" javnih prostora i prostora javnih događanja u Gradu Zagrebu u posljednjih sto godina, da bi od 2010. Zidne Novine (danas ZN/PARAFERNALIJE ZAGREB) prerasle u samostalni projekt.
ZN/PZ vidljivi su dio istraživanja Bacača Sjenki o promišljanju grada, javnom i privatnom prostoru, urbanitetu, suživotu, odgovornosti i identitetu, a izlažu se u 8 izloga/kaslića u različitim dijelovima grada.


Evo što o ediciji "Slušaj što gledaš!" pišu u svjetskim medijima:

"Ovo konceptualno uglazbljivanje Grada Zagreba poseban je doprinos adventskoj atmosferi hrvatske metropole i veliki korak napred u promišljanju odnosa glazbe, zabave i suživota!"
New York Tunes – "Hard Rock to Bite", Joshiko Chuma, NY

"Mladi hrvatski glazbenik i umjetnik svojim ostvarenjem približava se velikanima poput legendarne dirigentice i skladateljice Marie Schnneider, posebice u dijelu orkestracije i pažljive upotrebe dinamike puhačkih instrumenata."
Le Repubblica – "Voci della citta", Massimo Osti, Bologna

"Ovom edicijom Zidnih Novina (Urbanih Vitrina) Bacači Sjenki i Roko Crnić nadišli su sami sebe: ovaj puta hipertekst nije samo vidljiv, nego i slušljiv, a upotreba low-tech interaktivnosti (QR) kodovi savršeno uklopljeni u ovaj zanimljiv projekt urbane umjetnosti. Autor promišlja grad konceptualno, a to je jedino što nam danas preostaje!"
Luzerner Zeitung – "Was hört Stadt?", Emma Szabo, Luzern

Autor koncepta ZN/ZP i kordinator: Boris Bakal
Urednik edicija 2013.: Bojan Mucko
Produkcija: Bacači Sjenki (Miran Jurić-izvršni producent)
Podrška: Ured za obrazovanje, kulturu i šport grada Zagreba & Ministarstvo kulture RH

Bacači Sjenki (Shadow Casters) je umjetnička i produkcijska platforma osnovana u Zagrebu 2002. Posvećena je interdisciplinarnoj suradnji, stvaranju i refleksiji, kao i traganju za novim stvaralačkim jezicima, prije svega u polju performansa, urbane i javne umjetnosti, novih medija i njihovih hibrida. Bacači Sjenki preispituju postojeće koncepte individualnih i kolektivnih identiteta, baveći se svim vrstama socijalne, političke i kulturne netolerancije i segregacije, podstičući debatu o prirodi i protivriječnostima tekućih globalizacijskih procesa. Za svoj rad, Bacači Sjenki su dobili različita međunarodna priznanja i nagrade, između ostalih, ArtsLink specijalnu nagradu 2003. (za projekt Shadow Casters u New Yorku), Specijalnu nagradu žirija BITEF-a 2007. i Nagradu Oblak na PUF-u 2009. (za predstavu Ex-pozicija: Proces_grad, drugi dio), Avazovog zmaja na MESS-u 2008. (za cjelokupnu trilogiju Proces_grad), Specijalnu nagradu žirija BITEF-a 2009. te Nagradu Oblak na PUF-u 2010. (za predstavu Odmor od povijesti: Proces_grad, prvi dio).Svoja ostvarenja i projekte, Bacači Sjenki su predstavili i producirali u više od 30 zemalja svijeta i 3 kontineta (Azija, Europa, Sj. Amerika)

Monday, November 11, 2013

"Rekao/la sam previše, nisam rekao/la dovoljno" - konferencija/radionica


Konferencija i suradnička radionica " Rekao/la sam previše, nisam rekao/la dovoljno " ili "o hrabrosti, ludosti, komodifikaciji i žrtvovanju"

 29.11.2013-30.11.2013/ Zelena Akcija, Frankopanska 1, Zagreb

Više o samom programu na ovom linku.

 Konferencija i suradnička radionica " Rekao/la sam previše, nisam rekao/la dovoljno " ili "o hrabrosti, ludosti, komodifikaciji i žrtvovanju" dio je višegodišnjeg istraživačkog video projekta " Na rubu Pameti ". Projekt su Bacači Sjenki započeli u jesen 2011. da bi ga od proljeća 2012. počeli ostvarivati na Cipru, Srbiji, Kosovu, Makedoniji i u Hrvatskoj.

Konferencija/Radionica okuplja dvadesetak profesionalaca različitih disciplina, aktivista i mislioca iz Hrvatske, Cipra, Slovenije, Italije, Egipta, Srbije, Kosova, Bosne i Hercegovine teMakedonije u cilju promišljanja, stvaranja, aktivizma te zagovaranja bitnih i dugoročnih društvenih promjena u spomenutim zemljama i svijetu. 

Na konferenciji će govoriti spisateljica i aktivistica Aydin Mehmet Ali (London/Nikozija, UK/Cipar), novinar i politički savjetnik Gianluca Solera (Egipat/Italija), režiser/glumac Emiliano Campagnola, te performerica Laura Pizzirini (Teatro Valle, Rim, Italija), Asta Vrečko (pankersko-delavska univerza, Ljubljana, Slovenija), umjetnica i autorica dokumentarnih filmova Jelena Topić (Prijedor, BIH), pisac i aktivist Igor Štiks (UK/BiH), aktivsti, umjetnici i kuratori Ivana Vaseva i Filip Jovanovski (Skopje/Bitola, Makedonija) te stručnjaci, umjetnici, filozofi i aktivisti iz Hrvatske poput Barbare Blasin, Borisa Bakala, Tedora Celokoskog, Srećka Horvata, Vilima Matule, Sandre Uskoković i drugi. 

Radi se o završnom događaju prve faze projekta (sakupljeno je preko 120 video iskaza na temu straha i ludosti od kojih će u prvoj fazi, do kraja studenog, biti prikazano njih 20-tak na web adresi http://www.onthevergeofreason.info/. U slijedećim godinama nastaviti ćemo dinamikom širenja projekta "Na rubu pameti" prema mogućnostima potpore i zahvaljujući suradnji partnera i suradnika.

Na rubu pameti je istraživačko-umjetnički projekt koji preispituje značenje tema “hrabrosti, odvažnosti i herojstva ” u suradnji s partnerskim organizacijama iz Srbije, Kosova i Cipra, zemljama teške i osjetljive prošlosti ali ujedno i vrlo neizvjesne sadašnjosti i budućnosti.
Bacači sjenki smatraju da “svaki čin hrabrosti (koliko god bio malen), junaštva i egzistencije individue sadrži značajnu vrijednost koju je vrijedno podijeliti.”

Projekt Na rubu pameti je nadahnut idejom istoimenoga Krležinog romana, kao i povijesnim primjerima djelovanja kakvo Krleža opisuje, ali njihovim mogućim, nemogućim, ostvarenim i neostvarenim konzekvencama. Projekt je nadahnut i iskustvima pozitivne prakse djelovanja “s rubova pameti”, koja su imala drugačiju sudbinu od one iz romana, a čije su stečevine možda ugrađene u koordinatni sustav civilizacije, društva i kulture neke zajednice, dok su druge ostale nezapažene i neprepoznate. Cilj projekta je prikupiti, s jedne strane, znanje o tim djelima/mislima, a s druge kroz specifičan medijski i filmski izričaj poigrati se sa novomedijskom idejom «interaktivnosti». Za razliku od priče Krležinog tragičnog heroja, ovaj projekt istražuje priče s pozitivnim i  nerijetko s višeznačnim i složenim završetkom, kako bi stvorio arhivu “heroja”, koji zapravo može biti svatko od nas.

Voditelj projekta je Boris Bakal (Hrvatska, Srbija, Kosovo, Cipar), a partneri-suradnici su Borka Pavičević (CZKD, Srbija), Jeton Neziraj (Qendra Multimedia, Kosovo), Maria Kyriakou te Ana Skordi (Omada One/Off, Cipar). Ostali suradnici na raznim fazama projekta su Alma Sartori, Arben Llapashtica, Ema Szabo, Ivan Županc, Srđan Kovačević, Sunita Kurti, Stanko Juzbašić, Tanja Petovar i drugi.

Podrška: Europska kulturna fondacija (ECF), Ministarstvo kulture RH, Ured za obrazovanje, kulturu i sport grada Zagreba, Nacionalna Zaklada za razvoj Civilnog društva, Fondacija Roberto Cimetta 

Projekte Bacača Sjenki podržavaju još: MEDIA program EU, Zaklada Kultura Nova i Hrvatski audio vizualni centar (HAVC).

Thursday, November 7, 2013

Nova edicija Zidnih novina: "There is a Place for Astronauts" Emme Szabo


Nova edicija Zidnih novina pod nazivom "There is a Place for Astronauts"



U sklopu projekta ZAGREB PARAFERNALIJE predstavljamo novu ediciju Zidnih Novina autorice Emme SzaboThere is a Place for Astronauts u klubu Booksa, Martićeva 14d, u srijedu 13. studenog 2013. u 18h.

Ova edicija jukstaponira privatni fotografski diskurs i dnevničke zapise sa mjestima i prostorima u raznim gradovima svijeta, a i samog Zagreba. Tako vitrine/kaslići Zidnih Novina postaju prozori u jedan intimni svijet, osamljenosti, traženja, promišljanja vlastitog prostora u prostorima drugih.

Iz obrazloženja projekta od strane autorice Ema Szabo:
"Projekt „There is a Place for Astronauts“ jeste serija 3D anaglifnih fotografija.
Svaka od 8 fotografija predstavlja zaseban mikro-narativ i upisivanje u mesta koja mi (sudeći po geografskim koordinatama) ne pripadaju ili kojima ja ne pripadam. Činom spavanja u svakom od fotografisanih prostora ta mesta su postala deo lične emotivne mape. Fotografije, u ovom slučaju, predstavljaju svojevrsan dnevnički zapis, poetski iskaz koji, transponovan u medij slike, postaje artificijelan poput samog sna, dok nemogućnost oživljavanja trenutka biva potencirana stereografskim fotografskim postupkom. Anaglifne slike su jedna od najupečatljivijih fascinacija koje pamtim iz detinjstva, a sam naziv serije takođe aludira na snove iz tog perioda i predstavlja preoblikovanje konačnog prostora sećanja u beskonačni prostor sna. Fotografije bi bile realizovane uz rukopisne dnevničke zapise autora, a sama ideja se razvila iz razmišljanja o vizuelnoj inkorporaciji poezije u javni prostor."

„There is a Place for Astronauts“ je rad koji se bavi pojmovima identiteta, pripadanja i konačnosti, prespitujući poziciju u odnosu na mjesta na kojima su fotografije nastale. Smještanjem intimnih meta-narativa u urbani prostor postavlja se pitanje distinkcije između privatnog i javnog (s obzirom da je većina fotografija snimljena upravo u hotelskim sobama koje zapravo pripadaju istovremeno svakome i nikome). Upliv intimnog diskursa u javni prostor značenjski preoblikuje urbano okruženje, gdje kutije u koje bi bile smeštene fotografije postaju prozor u intimni svijet autora dostupan širokom auditorijumu." 

Emma Szabó je multimedijalna umetnica, rođena 29. februara 1984. u Beogradu.
Nakon završene muzičke gimnazije upisuje istoriju umetnosti na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Diplomirala je 2012. godine na Fakultetu Primenjenih Umetnosti u Beogradu, katedra primenjena grafika, atelje fotografija.
Radila je kao scenski fotograf u Jugoslovenskom Dramskom Pozorištu gde je bila angažovana na preko 20 projekata. Mnogi njeni radovi objavljeni su u raznim publikacijama, magazinima i dnevnim novinama (Status, NIN, Novi Magazin, itd) .
Trenutno živi i radi u Beogradu.

Obrazovanje:
2012 MA diploma, Primenjena grafika, atelje fotografija, Fakultet Primenjenih Umetnosti Univerziteta umetnosti u Beogradu.
2012 učesnik World Press Photo radionice, pod vođstvom Brendan Bannona, DOB, Beograd.
2008 učesnik radionice Bruno Barbey-a,Galerija O3one, Beograd.
2003-07 Student istorije umetnosti, Filozofski fakultet Univerziteta u Beogradu.
2003 Diploma Muzičke gimnazije „Josip Slavenski“, Beograd.

Saturday, September 28, 2013

Bacači sjenki pozivaju Vas na večer filmova Nenada Dizdarevića


Večer dokumentarnih filmova Nenada Dizdarevića

Zahvaljući suradnji i ljubaznosti g. Nenada Dizdarevića, redatelja i producenta filma, i HFS-a, pozivamo na dvije filmske projekcije u Kinu Tuškanac 
Prva filmska projekcija pod nazivom „Magareće godine“
Subota, 28. rujna 2013. u 19h, Kino Tuškanac


O filmu:
Film je snimljen prema najpoznatijem dječijem romanu Branka Ćopica, i to je priča o odrastanju i gimnazijskim danima provedenim pre drugog svjetskog rata, u Bihaću. Glavni lik je pisac, i u vidu naratora (Rade Šerbedžija), prati i komentira sve događaje. To je film o prvim ljubavima, prvim borbama za svoja prava, o jednom prelijepom, ali zauvijek izgubljenom periodu života. O vremenu kada djeca više nisu djeca, mada još nisu posve ni ljudi. 

Po završetku filmske projekcije "Magaraćeve godine" slijedi razgovor s redateljem Nenadom Dizdarevićem.
Obje projekcije su međusobno povezane, naime u periodu montaže i postprodukcije filma Nenad Dizdarević je snimio i dokumentarac “Četvrti dio mozga” koji predstavlja filmsku priču o djeci koja su nastupala u igranom filmu “Magareće godine”, a rat ih je raspršio svuda po svijetu.

Druga filmska projekcija sastoji se od dva dokumentarca pod nazivom “Četvrti dio mozga”i 
"Lost years".
Subota, 28. rujna 2013. u 21h, Kino Tuškanac
O dokumentarcu
:
“Dokumentarac “Četvrti dio mozga” je filmska priča o djeci koja su nastupala u filmu, družila se i razgovarala, a sada im je dijalog i susret moguć samo preko ove dirljive priče."

Ulaznice možete kupiti na blagajni kina Tuškanac po simboličnoj cijeni od 10 kuna.(za članove HFS-a besplatno).


Friday, July 26, 2013

Poziv na sudjelovanje u predstavi „Otac hrabrost“ - DLJI/Bacači Sjenki 2013.


Poziv na sudjelovanje u predstavi „Otac hrabrost“ u sklopu Dubrovačkih ljetnih igara

 

Pozivamo djecu iz Dubrovnika od 6 do 16 godina starosti koja su voljna postati dio projekta „Otac hrabrost“, druge dramske premijere 64. Igara u režiji Borisa Bakala, da se prijave za sudjelovanje u predstavi.

- Nudimo iskustvo sudjelovanja u profesionalnoj dramskoj predstavi i pregršt veselja i dobre zabave - poručio je redatelj Boris Bakal.
Projekt „Otac hrabrost“ inspiriran je Bertoltom Brechtom, a istovremeno će se odvijajati na pet gradskih lokacija Dubrovnika - u palači Sponza, u Collegiumu Ragusinum, školi Centar, ispod tvrđave Minčeta i na Buži, sjevernom ulazu u Grad. 

Premijera će se održati 13. kolovoza 2013.



Za prijave i sve daljne upite, molimo javiti se asistentici redatelja Mili Pavićević na broj telefona 098 161 51 73, ili slanjem e-maila na adresu bacaci.sjenki@gmail.com.

Saturday, July 6, 2013

PROGRAM RADIO-OKO

Program RADIO-OKO se odvija u Velikoj dvorani Kina Tuškanac. 

U subotu, 20. srpnja u 20 h , vizualni umjetnik Marko Tadić prikazati kolaž programa različitih radiopostaja. u 20 sati
U subotu, 27. srpnja u 20 sati,  vizualni umjetnik Miha Giba će predstaviti izbor iz arhive igranog programa Radija 101. 
Projekt Radio-oko koji za cilj ima korištenje arhiva radija i njegove suvremene/simultane produkcija kao resursa za nove kreativne prostore. Radio-oko daje novi sadržaj, novo vrijeme, novi prostor i prisutnost svijetu radija. Zaljubljenost u ovaj medij dovodi nas do ekspanzije radijskog vremena u prostor zajedničkog javnog slušanja, sofisticiranih vizualizacija zvuka te različitih reagiranje na sadržajne narativne okidače radijskih emisija na najslobodniji mogući način. Mladi i etablirani hrvatski likovni umjetnici pozvani su da reagiraju na te zvučne, glazbene i narativne poticaje svojim kreacijama. 

Thursday, July 4, 2013

GLAZBENI PROGRAM FROOOM-a & RADIO-OKO


GLAZBENI PROGRAM FROOOM-a počinje u subotu, 06. srpnja 2013. u 21 sat
- u velikoj dvorani Kina Tuškanac - 
Radi se o komparativnom koncert filmske i kazališne glazbe A. C. Jobima & L. Bonfe skladane za film/predstavu 'Crni Orfej' u izvođenju poznatog slovenskog džez ansambla Bossa de Novo, a uz VJing Luke Turjaka i Borisa Bakala. Kao voditeljica večeri nastupa glumica Zrinka Kušević
Bossa de Novo je komorna džez skupina i jedini slovenski sastav koji se bavi brazilskim glazbenim izričajima, a u fokusu je bossa nova. Bossa de Novo prvi put predstavljaju tu zagonetnu, asimetričnu glazbu, pjevanu na raznim jezicima te većini nepoznatom portugalskom, uz virtuoznu harmoniku i nepredvidljive udaraljke, a sve izvode isključivo akustično. Pored obrada skladbi briljantnih brazilskih skladatelja skupina priređuje i druge glazbene vrste, poput standarda džeza i slovenskih pjesama. Članovi sastava neki su od vrhunskih slovenskih instrumentalista i skladatelja (Drago Ivanuša, Mitja Vrhovnik Smrekar) i nekoliko 'prosvijetljenih bossanovističkih apsolutista'.
Program je također dio projekta RADIO-OKO. 

Tuesday, July 2, 2013

ON the verge of reasons - Cyprus

           
The Shadow Casters strikes again on Cyprus, where they are filming its web documentary serial called "On The Verge of Reason" in creative collaboration with local partners and others collaborators.

OVR represents artistic research and project on subject matter "what is bravery today"  involving numerous organizations from Croatia, Serbia, Kosovo and Cyprus countries which are now in very delicate and difficult time of their history and existence. We think that today the act of individual bravery (however small it can be), courage and persistence are of great value and it can be experience we can all share together. 


This session of filming is combining children and adult point of view on "what is bravery" in Limassol and Nicosia.
 
The finale of the project is planed for November 2013 when the SC and their partners will present a newly designed web-documentary page on thematic conference.


Inspired by the novel of the same name by Miroslav Krleža (1938), one of the greatest Yugoslavian/ Croatian writers and intellectuals of the 20th century.OVR is exploring the issue of heroism as civil courage; heroism as a consequence of the existence of individual human and ethical values; heroism as a small deed with potentially huge outcome; heroism as an act of selflessness. Acts “on the verge of reason” are acts of human, ethical, social and/or political vertical that take place in disjointed times and are perceived as disjointed precisely because of their context. They are committed by “ordinary people”, those who live around us and whose extraordinariness might not be perceived even after their act “on the verge of reason” simply because it is not visible (or politically correct) enough for official history.



The history of all countries of the Western Balkans (Cyprus alike) is permeated with heroic myths based on superhuman acts usually committed in the name of nation, religion and/or ideology. OVR is focusing on those acts that apparently have no visible grandeur and are not addressing the superstructures but, on the contrary, stem from individual decisions to go against the grain of the moment, time or circumstances reacting according to one’s own deepest beliefs and out of the necessity to do something for the other, be it an individual or a community. 

But unlike the tragic destiny of the hero of Krleža’s novel, OVR is searching for stories that have either a positive or rather a more complex outcome. Hence OVR wants to challenge the cult of tragic heroism and juxtapose it to the idea and practice of human and civil courage, creating an archive of next-door heroes who could easily be anyone of us.


Authors: Boris Bakal, Borka Pavičević, Jeton Neziraj, Maria Kyriakou
Collaboratours: Arben Llapashtica, Alma Sartori, Ema Szabo, Ivan Županc, Srđan Kovačević, Sunita Kurti, Tanja Petovar etc.
Partners on project: Shadow Casters, Omada One/Off, CZKD (Belgrade) and Qendra Multimedia (Priština)
Support: European Cultural Foundation, Ministry of Culture of the Republic of Croatia and The City Office for Education, Culture and Sports in Zagreb



Monday, July 1, 2013

Filmski program Frooom-a otvoren za javnost



Filmski program Frooom-a otvoren za javnost (ULAZ BESPLATAN!):
- U velikoj dvorani Kina Tuškanac, Tuškanac 1, Hrvatski filmski savez - 

UTORAK, 02. 07. 2013. u 11h
Gosti iz galaksije / Dušan Vukotić
Komedija/horor
Trajanje: 82 min

ČETVRTAK, 04. 07. 2013. u 11h
Magareće godine / Nenad Dizdarević
Drama
Trajanje: 97 min

UTORAK, 09. 07. 2013. u 11h
Ne daj se Floki! / Zoran Tadić
TV Film
Trajanje: 88 min

ČETVRTAK, 11. 07. 2013. u 11h
Kad golubovi dolete / Vlasta Radovanović
Komedija
Trajanje: 73 min.

UTORAK, 16. 07. 2013. u 11h
Izgubljena olovka / Fedor Škubolja
Film za djecu
Trajanje: 47 min

UTORAK, 16. 07. 2013. u 12h
Moj stan / Zvonimir Berković
dokumentarac
Trajanje: 14 min

ČETVRTAK, 18. 07. 2013. u 11h
Priko sinjeg mora / Ljiljana Jojić
Igrani film
Trajanje: 75 min

UTORAK, 23. 07. 2013. u 11h
Carevo novo ruho / Ante Babaja
Igrani film
Trajanje: 80 min

ČETVRTAK, 25. 07. 2013. u 11h
Ne okreći se sine / Branko Bauer
Igrani film
Trajanje: 111 min

Wednesday, May 29, 2013

FROOOM! - počinju ljetne edukativne radionice o filmu!!


FROOOM! - ljetne edukativne radionice o filmu

Ako ste u potrazi za inovativnim sadržajima koji će ljetne praznike Vaše djece ispuniti cjelodnevnim kreativnim aktivnostima – Bacači sjenki imaju pravo (filmsko) rješenje. I ovog ljeta djeca mogu, ne samo gledati, nego i naučiti kako gledati filmove, probuditi želju za razumijevanjem toga što se događa na ekranu, ali i iza njega.

Multimedijalna umjetnička organizacija Bacači sjenki i Hrvatski filmski savez uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra i Grada Zagreba organiziraju po drugi put ljetne edukativne radionice o filmu FROOOM! za djecu i mlade od 9 do 12 godina. Četiri jednotjedne radionice namijenjene su onima koji vole film i pametnu zabavu, a održavaju se od 1. do 27. srpnja 2013, u zagrebačkom kinu Tuškanac, radnim danom od 9 do 15 sati (ne brinite, mi smo tamo od 8 do 16 sati).

Uz svakodnevne filmske projekcije, igru i dramske vježbe te kroz praktične zadatke snimanja i montiranja, djeca će korak po korak ući u čaroban svijet filma i razviti dublje razumijevanje filmskih tehnika i sadržaja. Polaznicima je osiguran zdrav topli obrok i napitci, kao i sredstva za rad i cjelodnevni boravak tijekom kojeg će naučiti gledati i voljeti film.


Za sve to se brinu Boris Bakal (voditelj Bacača sjenki, redatelj i glumac), Bojan Mucko (kulturni antropolog), Mihael Giba (multimedijalni umjetnik), Petra Težak (glumica i dramska edukatorica), Zrinka Kušević (glumica i dramska edukatorica), Adam Luka Turjak (montažer i  glazbenik), Mirko Bogosavac (psiholog), Marko Tadić (vizualni umjetnik), Miro Manojlović (montažer i autor eksperimentalnog filma) i drugi.

Program radionica FROOOM! zamišljen je kao proces interakcija raznih umjetničkih ili kreativnih discipline kroz praktičan rad. Na ovaj način djeca i mladi spontano povezuju priče sa slikama, prostor sa zvukom, izrađene predmete s dramskom radnjom. Uz svakodnevne filmske projekcije, igru i dramske vježbe te kroz praktične zadatke snimanja i montiranja, djeca će korak po korak ući u čaroban svijet filma i razviti dublje razumijevanje filmskih tehnika i sadržaja.

Četiri jednotjedne radionice održavaju se od 1. do 27. srpnja, u zagrebačkom kinu Tuškanac, radnim danom od devet do 15 sati. Polaznicima je osiguran zdrav topli obrok i napici, kao i sredstva za rad i cjelodnevni boravak (od 8 do 16 sati) tijekom kojeg će naučiti gledati i voljeti film.

Cijena prijave za jedan tjedan radionice je 750 kuna, a više o načinima plaćanja pogledajte na stranici frooom.eu gdje je objavljen i raspored programa radionice po tjednima.
 
FROOOM! raspisuje i natječaj za najbolji kratki video. Na facebook stranicu Frooom2013 postavite kratki video (u trajanju do tri minute) kojim objašnjavate zašto volite film i sudjelujte na radionici besplatno, a za svaku od četiri radionice daje se po jedna nagrada.

Uz edukativni program radionice na programu će biti dva koncerta filmske glazbe (06. srpnja: glazba iz legendarnog filma "Crni Orfej" u izboru Bacača Sjenki u izvođenju slovenske grupe Bossa de Novo; filmske glazbe Davora Rocca 13. srpnja) te projekcije, slušaonice i performanse Radio-Oko (program ekspanzije radija u druge medije: Marko Tadić 20. i Mihael Giba 27. srpnja).

Monday, May 27, 2013

Bacači sjenki produžuju rok za prijavu na natječaj Zidnih Novina


Rok prijave produžen do: 20lipnja 2013.  Kontakt: bacaci.sjenki@gmail.com



Pozivamo sve zainteresirane vizualne, novomedijske, performativne umjetnike/ce i humanističke istraživače/ice na predlaganje koncepta unutar site-specific projekta urbane memorije Zidne Novine (u ormarićima za kino plakate nekadašnje zagrebačke Kinoteke).  
Za više informacija o samom natječaju: http://zidnenovine.blogspot.com/2013/06/bacaci-sjenki-odlucili-su-produziti-rok.html


Friday, May 24, 2013

Muška predstava za žene - Hrvatski dom "Dr.Franje Tuđmana", Pakrac



Muška predstava za žene, 27/05/2013 @ 20h, Hrvatski dom "Dr.Franje Tuđmana", Pakrac

                                                   
Nasmijte se do suza predstavom o muško ženskim odnosima.

Muški/Ženski i Ženski/Muški je treći dio najnovije trilogije "O zajedništvu", kazališta Bacači Sjenki.
  

Publika je po vlastitom izboru, ravnopravni suigrač (napadač) izvođačima u ovom traganju za novim odgovorima na pitanja o ženskom i muškom koja si vječno postavljamo. Muški/Ženski i Ženski/Muški je putovanje kroz uzajamno otvaranje, razgovore, pjesmu, igru, smijeh i suze, avantura u koju svatko kreće s određenim prtljagom ideja i predsrasuda da bi se, nakon predstave, iznenadio njegovim novim sadržajem

Režija: Boris Bakal i Katarina Pejović
Dramaturgija: Vedrana Klepica, Stanko Juzbašić, Dražen Novak
Autorice i izvođačice: Boris Bakal, Marko Cindrić, Vilim Matula, Nikša Butijer, Benjamin Bajramović
Autori suradnici: Waldo Holdmeier, Barbara Blasin 



Tuesday, May 21, 2013

Predajte dalje žensku štafetu!! - MŽŽM u Maloj Sceni 2013.


Koliko se položaj žena promijenio od doba Tita saznajte 25. svibnja 2013 , dan koji se tradicionalno slavio uz štafetu i slet. 

U sklopu predstave Muški-ženski/Ženske Muške (OVAJ PUT samo za ŽENE) zajedno s glumicama i glumcima analizirajte rodne stereotipe koji su se mijenjali kroz vrijeme i dobro se zabavite.
Predstava Muški-ženski/Ženske Muške za žensku publiku u ženskoj izvedbi će se održati u kazalištu Mala scena, 25. svibnja 2013 u 20.00 sati. Za sve koje imaju druge planove na titov rođendan mogu je pogledati 26. svibnja 2013 u 18.00 sati, dok predstavu u muškoj izvedbi moći ćete pogledati isti dan u 21.00 sati.

Režija: Boris Bakal i Katarina Pejović
Dramaturgija: Vedrana Klepica, Stanko Juzbašić, Dražen Novak
Izvođači: Boris Bakal, Benjamin Bajramović, Marko Cindrić, Nikša Butijer, Vilim Matula

Izvođačice: Irma Alimanović, Zrinka Kušević, Jelena Miholjević, Mona Muratović i  Petra Težak 
Autori suradnici: Waldo Holdmeier, Barbara Blasin
Koprodukcija: Bacači sjenki, Teatar &TD (Studentski Centar Zagreb) i Festival MESS, BiH

Predstava je do sada gostovala u Sarajevu, Novom Sadu, Splitu, Subotici i Ljubljani, a uskoro putuje u Opatiju, Pakrac, Beograd, Bitolu i Cavtat.

O Bacačima Sjenki:
Bacači Sjenki (Shadow Casters) je umjetnička i produkcijska platforma osnovana u Zagrebu 2002. Posvećena je interdisciplinarnoj suradnji, stvaranju i refleksiji, kao i traganju za novim stvaralačkim jezicima, prije svega u polju performansa, urbane i javne umjetnosti, novih medija i njihovih hibrida. Bacači Sjenki preispituju postojeće koncepte individualnih i kolektivnih identiteta, baveći se svim vrstama socijalne, političke i kulturne netolerancije i segregacije, podstičući debatu o prirodi i protivriječnostima tekućih globalizacijskih procesa. 
Za svoj rad, Bacači Sjenki su dobili različita međunarodna priznanja i nagrade, između ostalih, ArtsLink specijalnu nagradu 2003. (za projekt Shadow Casters u New Yorku), Specijalnu nagradu žirija BITEF-a 2007. i Nagradu Oblak na PUF-u 2009. (za predstavu Ex-pozicija: Proces_grad, drugi deo), Avazovog zmaja na MESS-u 2008. (za cjelokupnu trilogiju Proces_grad), Specijalnu nagradu žirija BITEF-a 2009. te Nagradu Oblak na PUF-u 2010. (za predstavu Odmor od povijesti: Proces_grad, prvi deo). 
Svoja ostvarenja, Bacači Sjenki su predstavili u više od 30 zemalja svijeta i 3 kontineta (Azija, Europa , Sj. Amerika).

Potpore: Ured Vlada RH za ravnopravnost spolova; Ministarstvo kulture Republike Hrvatske; Ured za obrazovanje kulturu i sport grada Zagreba; Ministartvo kulture kantona Sarajevo
Sponzori: Varteks, Zepter
Potpore Bacača Sjenki: Zaklada Kultura Nova

Friday, May 17, 2013

KVARTOVSKI USKLIČNICI - Maje Kalogere - Zagreb Parafernalije/ZN


NOVA EDICIJA ZIDNIH NOVINA BACAČA SJENKI

KVARTOVSKI USKLIČNICI - Maje Kalogere - Zagreb Parafernalije/ZN

Predstavljanje nove edicije Zidnih Novina Bacača sjenki održat će se u utorak, 21.05.2013. u 19 sati u net.kulturnom klubu MaMa.
Autorica edicije KVARTOVSKI USKLIČNICI je arhitektica Maja Kalogjera. Na promociji će prisustvovati  Bojan Mucko, voditelj projekta Zidnih Novina i Sven Sambunjak, nezavisni analitičar svijeta investicijskih plemenitih kovina.
Prošlo ljeto sam se, krajem kolovoza, zapričao s jednim od posljednjih kožara u Maksimirskoj. U socijalizmu se bio odrekao direktorske pozicije ne bi li preuzeo obiteljski obrt. Sve je teklo glatko do sredine devedesetih kad se švercom počelo krčiti put neoliberalnom tržištu... Nabrojao mi je sedmero kolega koji su u posljednje dvije godine svoje radnje uredno obljepili pak papirom pa trajno zatvorili... Usred razgovora u prostor je s ulice uletio susjed i prekinuo nas: „Sad je malo prije neki fakin na tramvajskoj zgrabil zlatnu ogrlicu ženski s vrata i pobegel“ vjerojatno u smjeru prve stanice za otkup zlata. Par godina prije toga, prodavač jedne iličke željezarije jadao mi se koliko mu je promet pao nakon što su „postupičali“ već i ovako ispražnjenu Ilicu – danas izgleda ide samo pekarama. Nedaleko od željezarije sreo sam svog starog profesora. Nadovezao se na prethodni razgovor i pobrojao mi knjižare zatvorene na potezu od Trga do črnomerečkog Okretišta...
Maja Genz Kalogjera mapira kolažira kompozicijske elemetne zagrebačke entropije – Zidnim Novinama komunicira rezultate kvartovske kartografije „brendirajući“ područja oko kaslića svojim vizualnim uskličnicima, a oni (kao i inače u govoru) često dolaze u duetu s upitnicima.  
     
Zidne Novine (ZN) inicirane su konceptom Borisa Bakala, a propituju hipertekstualnost grada i urbanu percepciju privlačenjem peripatetičkog pogleda. ZN su spin-off projekt višegodišnjeg interdisciplinarnog urbanog projekta Bacača Sjenki «Bilježenje grada Bilježenje vremena» (nadalje BGBV), a nastale su iz potrebe da se istraživanje konteksta nematerijalne kulturne baštine (memorije) i urbanog hiperteksta učini vidljivim u javnom prostoru. U razdoblju od 2006. do danas, ZN su predstavljane predavanjima, multimedijalnim izložbama i akcijama u Puli, Splitu, Zagrebu, Dubrovniku, Genovi, Amsterdamu, Mariboru, Ljubljani, Leidenu, Nikoziji, Pančevu, Beogradu... 
Voditelj projekta Zidnih Novina: Bojan Mucko
Incijalni koncept Zidnih Novina: Boris Bakal                        


Urednici, autori i suradnici prijašnjih edicija ZN: Barbara Blasin, Boris Bakal, Maja Blažek, Nikolina Butorac, Nikolas Defteros, Josip Horvat, Ana Janjatović Zorica,  Mihael Giba, Srećko Horvat, Dalibor Kiseljak, Iva Kovač, Maria Kyriakou, Bojan Mucko, Goran Novaković, Neven Petrović, Katarina Pejović, Tea Plepelić, Srećko Pulig, Željko Serdarević, Nives Sertić, Marita Stanić, Mare Šuljak, Vesna Vuković, Vanja Žanko.